Yağlı boya nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

 

Südor yağlı boyaları öğrenciler ve yeni başlayanlar için üretilmiş olup, 36 renk seçeneği vardır. Üstün kaliteli pigmentlerden üretilmiştir. Geleneksel pigmentlerin yerine, modern alternatif pigmentler kullanılmıştır. Renkler yoğun ve kalıcıdır. Sıcaklık ve ışık oksidasyonlarına dayanıklıdır. Beyaz renk özellikle sararmaya dayanıklıdır. İnceltmek için alkol ve keten yağı kullanılır. Ortalama 3 ile 6 gün arası kurur. Tuval, kanvas ve ahşap üzeri kullanıma uygundur.

Guaj boya nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

 

Südor guvaş boyaları öğrenciler ve yeni başlayanlar için üretilmiş olup, parlak, örtücü ve su bazlı boyadır. 24 renk seçeneği vardır. Üstün ka-liteli pigmentler, bağlayıcılar ve yardımcı kimyasallardan üretilmiştir.  Su bazlı, yüksek kaliteli, opak örtücü ve parlak renklerden oluşur. İstenilen renk karışımlarına uygundur. Kağıt ve karton yüzeylerde kullanıma uygundur. Çocukların yaratıcı zekalarını arttırmada yardımcıdır. Non-toxic.CE sertifikalıdır.

Suluboya nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Suluboyalar tüm boyalarda olduğu gibi bağlayıcı, pigment, dolgu maddesi, koruyucu, ıslatıcı gibi malzemelerden oluşur. Profesyönel ve amatör suluboyalar birbirlerinden arklıdır. Ressamlar için üretilen suluboyalar, tablet ve tüpte olmak üzere iki şekilde satılır. Bu suluboyalarda bağlayıcı olarak gum arabic veya bal kullanılır. Ruslar genelde bal kullanırken avrupalı rakipler gum arabic kullanır. Pigmentler yüksek kaliteli ışık haslığı olan 

pigmentlerdir. Son zamanlarda Kadmiyum pigmentler zararlı olarak değerlendirilse de parlaklıkları ve mükemmel renk şiddetleriyle ressamların vazgeçilmezi durumundadırlar.  Genelde dolgu maddesi içermez bu boyalar.

Islatıcı olarak eskiden öd kullanılırdı. Şu an kimyasal malzemeler kullanılmaktadır. Öğrenci suluboyaları daha çok dolgu maddesi içeren mat boyalardır. Kalsit gibi malzemeler boyayı opak yapar. 

Bağlayıcı olarak sudaçözünen ucuz polimerler tercih sebebidir. 

 

Akrilik nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

 

Tüm ahşap zeminler, polyester, kağıt, karton, cam, seramik ve metal yüzeylere uygulanabilir. Kuruduktan sonra örtücü, mat ve su geçirmez. 

 

Su ile inceltilir ve farklı renklerle karıştırılabilir. Parlatmak için Südor par-lak vernik kullanılır.

Pastel nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Kumaş nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Opak, örtücü, canlı ve yoğun renkler. Her türlü kumaş, doğal ve sentetik fiberde kullanılabilir. 1 saatte kurur. Su ile inceltilir. Fikseden sonra 40OC’de yıkanmaya dayanıklıdır. Ütü ile kumaşı 5 dakika tersten ütüleyin.

İpek boyası nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Cam boyası nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Derin ve şeffaf renkler. Işığa suya ve çizilmeye dayanıklı. İstenilen renk karışımlarına uygun. Solvent esanslı. Boyalar südor cam boyası inceltici ile inceltilir. Boyanan zemin bir saat süresince tozdan korunur. Sekiz saat kuruması için bekletilir. İstenirse 160 derecelik fırında 40 dakika bekletilir. Fırınlandıktan sonra bulaşık makinasında en az 5 kere yıkanır.

Transfer tutkalı nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

İstediğiniz resmi, istediğiniz yere transfer edin. Seçmiş olduğunuz resmin (siyah-beyaz, renkli fotokopi, magazin sayfası, desen) üzerine 30 dakika, üçer defa arayla uygulayınız. 2 Saat kuruması için bekleyiniz. Kısa bir süre ılık su içinde bekletiniz, sonra parmağınızla dikkatlice kağıdı resimden ayırınız. Daha sonra resmi tekrar transfer tutkalıyla ahşap veya başka bir yüzeye yapıştırınız.

Yapıştırıcı nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Ebru boyası nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Su bazlıdır. Açık renkli kumaş, kağıt ve ahşap için uygundur. Kumaşı veya ipeği 3 dakika tersinden ütüleyin. Elle yıkayın veya kuru temizlemeye verin.

Kitre nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Kitre geleneksel anlamda bitkilerden elde edilir. Şu an bizim önerdiğimiz kitre ise kimsayal kıvamlaştırıcıdır. Sıvı halde olanları yoğun konsantre olduğu için 

ve kullanıma hazır olduğu için daha çok tercih edilebilir. 

Sıvı kitrenedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Sıvı kitre kullanımı nasıldır. Südor sıvı kitre 500 ml ambalajda satılır. Üzerine 2 ile 2.5 litre su yavaş yavaş ve karıştırılarak ilave edilir. Bu süreç yavaş ve 

nazik olmalıdır. İstenilen kıvama gelindikten sonra ebru yapılacak tekneye gerekli miktar inceltilmiş kitre eklenir. Kitre koyu kıvamda ise boyalar çökebilir.

 

Zamk nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Fırça nedir, nasıl nerede kullanılır?

Suluboya fırçası nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Yağlıboya fırçası nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Terebentin nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Solvent nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Ahşap boyası nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Tüm ahşap zeminler, polyester, kağıt, karton, cam, seramik ve metal yüzeylere uygulanabilir. Kuruduktan sonra örtücü, mat ve su geçirmez. Su ile inceltilir ve farklı renklerle karıştırılabilir. Parlatmak için südor parlak vernik kullanılır.

Parmak boyası  nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

 

Oyun hamuru  nedir, nasıl yapılır, nerede kullanılır?

Çocuklar için güvenli, parlak ve göz alıcı renkler. Çocukların yaratıcı zekalarını arttırmada yardımcı. CE sertifikalıdır. Zararlı madde içermez. Gıda katkı maddelerinden oluştuğu için, yenilse bile herhangi bir yan etkisi yoktur. Çocukların eklem ekzersizi için faydalıdır. Kansorejen madde içermez.